“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyatining (GIZ) “O`zbekistonda kasb-hunar ta`limi tizimida islohot va modernizatsiya jarayonini qo`llab-quvvatlash-TexVET” loyihasi rahbari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Oʼzbekistonda charm-poyabzal va moʼynachilik sohasida sifatli taʼlim dasturlarini amalga oshirish, tarmoq uchun malakali kadrlar tayyorlash, qayta tayyorlash, standartlashtirish va sertifikatlashtirishga oid mavzularda oʼzaro fikr almashildi.
Maʼlumot oʼrnida qayd etish kerak, GIZ 130 dan ortiq mamlakatda oʼz faoliyatini olib boradi. 1992 yildan buyon Oʼzbekiston bilan hamkorlik qilib keladi. Faoliyati davomida mamlakatimizda xususiy sektorni qoʼllab-quvvatlash, qishloq xoʼjaligi, kimyo sanoati, taʼlim va koʼplab sohalarda qoʼshma dasturlar va loyihalarni amalga oshirib kelmoqda.
Shuningdek, uchrashuvda “Oʼzcharmsanoat” uyushmasining Toshkent shahrida mahalliy va xorijiy investorlar bilan hamkorlikda moda, dizayn, texnologiya, standartlashtirish, marketing yoʼnalishlarida soha korxonalari xodimlarini tayyorlash va qayta tayyorlash, sohada innovatsiyalarni joriy qilish boʼyicha “Charm-poyabzal sohasida moda, dizayn va innovatsiya” o`quv markazini ochish boyicha tashqi begʼaraz koʼmak (grant) mablagʼlarini jalb qilish boʼyicha ta'kliflari va tashabbuslari GIZ tomonidan qoʼllab-quvvatlandi.
Mamlakatimizda ishlab chiqarilgan charm-poyabzal mahsulotlarining xorijiy davlatlarga eksport hajmini oshirish maqsadida standartlashtirish markazini tashkil etish masalasi ham uchrashuvda alohida muhokama qilindi. Ushbu markaz eng avvalo xalqaro sifat sertifikatlarini korxonalarga joriy qilish, xalqaro standartlarni ishlab chiqarishda qoʼllashda amaliy koʼmak koʼrsatadi. Bu oʼz navbatida xalqaro bozorda “Oʼzbeksitonda ishlab chiqarilgan” yorligʼi ostidagi mahsulotlarning nufuzini yanada oshishiga xizmat qiladi.
Muloqot so`ngida 2024 yilnining boshida Toshkent shahrida “O`zcharmsanoat” uyushmasi negizida o`quv markazini ochish bo`yicha hamkorlik memorandumi imzolandi. Ushbu markazda xorijiy va mahalliy mutaxassislar respublikamizning charmsanoat tarmog`idagi korxonalarda ishlayotgan hodimlarni o`qitadi va malakasini oshirish bilan shug`ullanadi.

Ассоциация «Узчармсаноат» и GIZ откроют учебный центр
Председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев встретился с руководителем проекта Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) «Поддержка процесса реформирования и модернизации в системе профессионального образования Узбекистана – TexVET».
На встрече стороны обменялись мнениями по вопросам качественной реализации образовательных программ по кожевенно-обувной и меховой промышленности Узбекистана, подготовки, переподготовки, стандартизации и аттестации квалифицированных кадров для отрасли.
Стоит отметить, что GIZ работает более чем в 130 странах. Сотрудничает с Узбекистаном с 1992 года. За свою деятельность здесь оно поддержало частный сектор нашей страны, реализовало совместные программы и проекты в сельском хозяйстве, химической промышленности, образовании и многих других сферах.
На встрече также были рассмотрены предложения ассоциации «Узчармсаноат» по привлечению грантовых средств для открытия в городе Ташкенте учебного центра «Мода, дизайн и инновации в кожевенно-обувной отрасли», задача которого будет подготовка и переподготовка работников предприятий отрасли в области моды, дизайна, технологий, стандартизации, маркетинга, внедрения инноваций в промышленность. Данная инициатива полностью была поддержана со стороны GIZ.
Отдельно на встрече обсуждался вопрос создания центра стандартизации в целях увеличения объемов экспорта кожевенно-обувной продукции, производимой в нашей стране, на зарубежные рынки. Прежде всего, этот центр будет оказывать практическую помощь во внедрении на промышленных предприятиях международных сертификатов качества и применении международных стандартов в производстве. Это, в свою очередь, послужит дальнейшему повышению престижа продукции под маркой «Сделано в Узбекистане».
По итогам переговоров был подписан меморандум о сотрудничестве по открытию в 2024 году в городе Ташкенте учебного центра на базе ассоциации «Узчармсаноат».