GIZning “Oʼzbekiston kasb-hunar taʼlimi tizimini isloh qilish va modernizatsiya qilish jarayonini qoʼllab-quvvatlash" loyihasi doirasida kasb-hunar taʼlimi sohasida manfaatdor tomonlar oʼrtasida ijtimoiy sheriklikni mustahkamlash va ikki tomonlama kasb-hunar taʼlimini joriy etish maqsadida Samarqand shahrida hududiy Forum tashkil etildi. Forumda viloyat hokimligi, tashkilot va idoralar, taʼlim muassasalari, sanoat korxonalari qatorida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi mutaxassislari ham ishtirok etdi.
Hududiy forumni oʼtkazishdan asosiy maqsad Oʼzbekistonda kasb-hunar taʼlimi va kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish masalalarida oʼzaro hamkorlik aloqalarini hududiy bosqichlarda kengatirishdir. Soʼnggi yillarda sohalarni isloh qilish jarayoniga ilgʼor xorijiy tajribaga asoslangan zamonaviy yondashuv qoʼllanilayotgani oʼz navbatida kasb-hunar taʼlimini yangi bosqichga olib chiqish va shu orqali uning mehnat bozori bilan integratsiyasini taʼminlaydi.
Maʼumlot uchun: “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi GIZ bilan “Oʼzbekiston kasb-hunar taʼlimi tizimida islohot va modernizatsiya jarayonlarini qoʼllab-quvvatlash” loyihasi doirasida charm-poyabzal tarmogʼi uchun kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash boʼyicha amaliy va moliyaviy koʼmak koʼrsatish boʼyicha hamkorlik kelishuviga erishgan. Hozirgi kunda tarmoq uchun talab etilayotgan 5000 mingdan ortiq mutaxassislarni hududlarda oʼquv amaliyot markazlari, qisqa muddatli kurslarda oʼqitish boʼyicha ishlar tashkil etilgan. Korxonalar qoshida “Dual” taʼlim tizimi asosida kadrlarni qayta tayyorlash borasida ishlar olib borilmoqda.
Forum ishida “Kasb-hunar taʼlimini rivojlantirishda asosiy ishtirokchilar”, “Qaror qabul qilishda uchraydigan toʼsiqlar”, “Ikki tomonlama taʼlimni joriy etish yoʼlidagi toʼsiqlar”, “Ijtimoiy sheriklik omillarini takomillashtirish”, “Yoshlarni ish bilan taʼminlash” kabi mavzular va masalalari muhokama qilinadi. Samarqand viloyatidagi charmsanoat korxonalari “Dual” taʼlim formatida kadrlar tayyorlashda ishtirok etish boʼyicha loyiha vakillari bilan muloqotlar oʼtkazdi.
Qayd etish kerak, mazkur loyiha mehnat bozori ehtiyojlariga muvofiq oʼquv jarayoniga ikki tomonlama kasbiy tayyorgarlikni joriy etish boʼyicha keyingi qoʼshma qadamlar uchun qulay platformadir.

Форум социального партнерства: GIZ поможет Узбекистану в подготовке кадров
В рамках проекта GIZ «Поддержка процесса реформирования и модернизации в системе профессионального образования Узбекистана» в городе Самарканде организован региональный форум с целью укрепления социального партнерства в сфере профессионального образования и внедрения дуального профессионального образования. В мероприятии приняли участие специалисты ассоциации «Узчармсаноат», а также организаций и учреждений, учебных заведений, промышленных предприятий.
Основной целью проведения Регионального форума является расширение взаимного сотрудничества на региональном уровне в вопросах совершенствования системы профессионального образования и подготовки кадров в Узбекистане. В последние годы в процессе реформирования отрасли применен современный подход, основанный на передовом зарубежном опыте, что, в свою очередь, выведет профессиональное образование на новый уровень и тем самым обеспечит его интеграцию с рынком труда.
Для информации: Ассоциация «Узчармсаноат» достигла соглашения о сотрудничестве с GIZ по оказанию практической и финансовой поддержки в сфере подготовки и переподготовки кадров для кожевенно-обувной отрасли в рамках проекта «Поддержка процесса реформирования и модернизации в системе профессионального образования Узбекистана». В настоящее время более 5000 специалистов, которые востребованы в отрасли, проходят обучение в центрах учебной практики и краткосрочных курсах в регионах. На предприятиях осуществляется переподготовка кадров по системе «Дуальная» образования.
В ходе образовательных семинаров рассматривались такие темы, как «Основные участники развития профессионального образования», «Препятствия в принятии решений», «Проблемы при внедрении дуального образования», «Совершенствование факторов социального партнерства», «Занятость молодежи». Предприятия кожевенно-обувной отрасли Самаркандской области провели переговоры с представителями проекта об участии в подготовке кадров в формате дуального образования.
Следует отметить, что данный проект является удобной площадкой для дальнейших совместных шагов по внедрению дуального профессионального образования в образовательный процесс в соответствии с потребностями рынка труда.