Sirdaryo – Xitoy: Oʼzaro manfaatli hamkorlik yanada kengaymoqda
​irdaryoda Xitoy investorlari ishtirokida o`tkazilgan qator xalqaro biznes forumlar viloyatning investitsion salohiyatini yuksalishiga, shu bilan birga hududda xorijiy sarmoya ishtirokidagi korxonalar sonining ortishiga sabab boʼldi.
Viloyatga toʼgʼridan-toʼgʼri investitsiya jalb qilish borasidagi ishlarni yanada jadallashtirish maqsadida Sirdaryo viloyati hokimligi boshchiligidagi delegatsiya XXRning Tiandzin shahrida bo`lib turibdi. Delegatsiya tarkibida “O`zcharmsanoat” uyushmasi vakillari ham Xitoy kompaniyalari bilan manfaatli muloqot va muzokarlar o`tkazmoqda.
Safarning ilk kunida Uyushma delegatlari Tiandzin ilm fan va texnologiyalar universiteti texnoparkida bo`lib, u yerda amalga oshirilayotgan loyihalar bilan tanishdi. Charmsanoat sohasida hamkorlik aloqalarini yo`lga qo`yish borasida muloqotlar bo`lib o`tdi.
Shu yerning oʼzida xitoylik tadbirkorlar bilan qator samarali uchrashuvlar oʼtkazildi. "G2B" va "B2B" shaklida muzokaralar davomida tomonlar oʼzaro manfaatli hamkorlikning istiqbolli loyihalari va dasturlarini tayyorlash masalalarini koʼrib chiqildi.
Bundan tashqari, ishbilarmonlar bilan Sirdaryo viloyatidagi erkin iqtisodiy, shuningdek, kichik va yoshlar sanoat zonalari boshqaruviga Xitoy tajribasini joriy etish, xorijiy kompaniyalarni jalb qilish uslublarini amalda qoʼllash borasida fikr almashildi.
Safarning ikkinchi kunida Uyushma delegatlari mamlakatimizning Xitoy poytaxti Pekinda joylashgan elchixonasida Xitoyning yirik korxona raxbarlari va ishbilarmon doira vakillari bilan hamkorlikni rivojlantirish bo`yicha uchrashuv o`tkazdi. Xitoy kompaniyalariga mamlakatimiz charm snaoati yutuqlari, davlat tomonidan berilgan imtiyoz va preferensiyalar to`g`risida taqdimot o`tkazildi.
Shu yerning o`zida Xitoyning Yevropa va Osiyo mintaqalarida eksport va import masalalari bo`yicha mas'ul tashkiloti - INTERNATIONAL IMPORT AND EXPORT TRADING CO.LTD korxonasi vakillari bilan "B2B" uchrashuv bo'lib o'tdi.
Xitoy kompaniyasi mamlakatimizdagi charm sanoati soxasidagi teri xomashyosi va poyabzal ishlab chiqaruvchi korxonalar bilan hamkorlikni kengaytirishga, mahsulotlar xaridlariga qiziqish bildirdi. Kompaniya vakillari kelgusida O'zbekistonga kelib, hamkorlikning yangi yo`nalishlarida ishlarni boshlashini ma`lum qildi. Uyushma delegatlarining Xitoy kompaniyalari bilan muzokarlari davom etmoqda.

СЫРДАРЬЯ – КИТАЙ: РАСШИРЯЯ СОТРУДНИЧЕСТВО
Предложения и инициативы главы государства по расширению двустороннего сотрудничества с провинциями Китайской Народной Республики и Сырдарьи, активному привлечению китайского капитала в регион сегодня показывают конкретные результаты. Ряд международных бизнес-форумов, проведенных в Сырдарье с участием китайских инвесторов, привели к росту инвестиционного потенциала региона, одновременно увеличилось количество предприятий с зарубежным капиталом.
Делегация во главе с администрацией Сырдарьинской области находится в Тяньцзине КНР с целью ускорения работы по привлечению прямых инвестиций в регион. В составе делегации также ведут плодотворные диалоги и переговоры с китайскими компаниями представители ассоциации «Узчармсаноат».
В первый день поездки делегаты Ассоциации посетили Технопарк Тяньцзиньского университета науки и технологий, где ознакомились с реализуемыми там проектами. Состоялись обсуждения по налаживанию сотрудничества в сфере кожевенной промышленности.
Здесь состоялся ряд плодотворных встреч с китайскими бизнесменами. В ходе переговоров в формате G2B и B2B стороны обсудили подготовку перспективных проектов и программ взаимовыгодного сотрудничества.
Кроме того, с бизнесменами состоялся обмен идеями по внедрению китайского опыта в управление свободными экономическими, а также малыми и молодежными индустриальными зонами в Сырдарьинской области, практическое применение методов привлечения иностранных компаний.
Во второй день поездки делегаты Ассоциации провели встречу по развитию сотрудничества с руководителями крупных китайских предприятий и представителями бизнес-сообщества в посольстве нашей страны, расположенном в столице Китая Пекине. Китайским компаниям была представлена презентация о достижениях кожевенной отрасли нашей страны, льготах и преференциях, предоставляемых государством.
Здесь прошла встреча в формате B2B с представителями INTERNATIONAL IMPORT AND EXPORT TRADING CO.LTD, организации, отвечающей за вопросы экспорта и импорта в европейском и азиатском регионах.
Китайская компания выразила заинтересованность в расширении сотрудничества с кожзаводами и обувными фабриками нашей страны, а также в закупке продукции. Представители компании заявили, что в скором времени посетят Узбекистан и начнут работать над новыми направлениями сотрудничества. Переговоры делегатов с китайскими компаниями продолжаются.