“Oʼzcharmsanoat” uyushmasida “UzCharmExpo-Eurasia-2023” XV charm, poyabzal, attorlik, moʼyna, jun va mahalliylashtirilgan mahsulotlar xalqaro koʼrgazmasi doirasida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev Xitoy Xalq Respublikasining Dongguan savdoni rivojlantirish uyushmasi aʼzolaridan iborat delegatsiya bilan uchrashdi. Muloqot mavzusi Oʼzbekiston va Dongguan shahri oʼrtasida charm-poyabzal sohasida savdo-iqtisodiy hamkorlik aloqalarini kengaytirish, qoʼshma korxonalar ochish va koʼrgazmalar faoliyatida tajriba almashish masalalari boʼldi.
Uchrashuv avvalida Xitoy delegatsiyasiga mamlakatimiz charm sanoatining ishlab chiqarish, investitsiya, eksport salohiyati haqida taqdimot oʼtkazildi. Xorijiy brendlarni jalb etish borasida olib borilayotgan ishlar toʼgʼrisida maʼlumot berildi
Dongguan savdoni rivojlantirish uyushmasiga aʼzo 10 dan ortiq kompaniyalar “UzCharmExpo-Eurasia-2023” xalqaro koʼrgazmasi doirasida mahalliy tadbirkorlar bilan B2B muloqotlar oʼtkazadi. Unda mamlakatimizda sunniy charm ishlab chiqarishga qaratilgan sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirish, attorlik buyumlarini “Аutsorsing” asosida Oʼzbekistonda ishlab chiqarish, charmsanoat mahsulotlarini ishlab chiqarishda zarur boʼladigan kimyoviy moddalarni yekazib berish borasidagi masalalar atroflicha koʼrib chiqiladi.
Uchrashuvda “Dongguan Shenfeng New Material” hamda “Guandong Shenfeng Eco Technology” kompaniyalari rahbarlari Oʼzbekistonlik tadbirkorlar bilan sunniy charm ishlab chiqarish boʼyicha investitsion loyihani amalga oshirishga qiziqish bildi. Kompaniya rahbarlarining fikriga koʼra bugungi kunda Oʼzbekistonda bu turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarishga talab yuqori. Qulay logistika va atrofdagi yirik bozor esa mahsulotlar eksportini yanada kengatirishga xizmat qiladi.
Hamkorlikni kengaytirish borasidagi dastlabki kelishuvlarga “UzCharmExpo-Eurasia-2023” XV charm, poyabzal, attorlik, moʼyna, jun va mahalliylashtirilgan mahsulotlar xalqaro koʼrgazmasi doirasidagi muzokaralarda erishilishi belgilab olindi.

Китайские инвесторы заинтересованы в производстве искусственной кожи в Узбекистане
В рамках 15-й международной выставки кожи, обуви, галантереи, меха, шерсти и локализованной продукции UzCharmExpo-Eurasia-2023 председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев встретился с делегацией представителей промышленности и торговли города Дунгуань Китайской Народной Республики. Темой диалога стало расширение торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и городом Дунгуань в сфере кожи и обуви, открытие совместных предприятий и обмен опытом в выставочной деятельности.
В начале встречи китайской делегации была представлена  презентация о производственном, инвестиционном и экспортном потенциале кожевенной-обувной отрасли нашей страны. Гости были ознакомлены с проводимой работой по привлечению иностранных брендов.
Более 10 компаний, входящих в Ассоциацию развития торговли Дунгуана, проведут B2B диалоги с местными предпринимателями в рамках международной выставки UzCharmExpo-Eurasia-2023. В ходе переговоров планируют рассмотреть инвестиционные проекты, направленные на создание производства искусственной кожи в нашей стране, производство кожгалантереи в Узбекистане на условиях аутсорсинга, а также поставку химикатов, необходимых для производства кожаных изделий.
В ходе встречи руководители компаний Dongguan Shenfeng New Material и Guandong Shenfeng Eco Technology выразили заинтересованность в реализации инвестиционного проекта по производству искусственной кожи с узбекскими предпринимателями. По словам менеджеров компании, сегодня в Узбекистане существует высокий спрос на производство данного вида продукции. Удобная логистика и большой рынок сбыта способствуют дальнейшему расширению экспорта продукции.
Предварительные договоренности о расширении сотрудничества будут заключены в ходе переговоров в рамках 15-й международной выставки кожи, обуви, галантереи, меха, шерсти и локализованной продукции UzCharmExpo-Eurasia-2023.