Toshkentdan yuborilgan mamlakatimiz biznes missiyasi Latviya poytaxti Rigada joriy yilning 12 sentyabr kunidan o‘z ishini boshladi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasining Latviyadagi elchixonasi ko‘magida tashkil etildi. Delegatsiya tarkibida O‘zbekistonning turli sohalari vakillari bor. Biznes missiyaning maqsadi sarmoya va turizm sohalarida hamkorlikni yana-da mustahkamlashdan iboratdir.
Riga shahrida tashkil etilgan “Made in Uzbekistan” biznes-forumida latviyalik ishbilarmonlarga O‘zbekistonning sarmoyaviy jozibadorligi, charmsanoat, farmatsevtika sanoati imkoniyatlari, sayyohlik salohiyati, taqdim etildi.
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati tadbir ishtirokchilariga charm-poyabzal va mo‘yna sanoatining ishlab chiqarish salohiyati, yangi imkoniyatlar, yaratilgan sharoitlar haqida maʼlumot taqdim etdi. Bugungi kunda sohada hamkorlikni mustahkamlash uchun katta zaxira mavjud. O‘zbekiston esa latviyalik hamkorlarga aniq loyihalar va biznes portfoliolarni taklif qildi.
Mamlakatimizda investorlar uchun keng ko‘lamli imtiyozlar va sharoitlar mavjud. Shuningdek, mamlakatimizning 11 viloyatida charm-poyabzal sanoati uchun barcha qulay infratuzilma va kommunal xizmatlarga ega maxsus kichik sanoat zonalari tashkil etildi. Kooperativ aloqalarni o‘rnatishda yordam ko‘rsatiladi. Bu esa vaqt va pul xarajatlarini optimallashtirishga yordam beradi. Asosiysi, mamlakatimizda zarur ishchi kuchi mavjud. Shuningdek, yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha tizimli ishlar olib borilmoqda.
Maʼlumot uchun: O‘zbekiston va Latviya joriy yilning oktyabr oyida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini nishonlaydi. Bu davr oralig‘ida ko‘plab sohalarda, jumladan, savdo-iqtisodiy aloqalar mustahkamlandi. Mamlakatimiz Latviyaning Markaziy Osiyo mintaqasidagi muhim hamkorlaridan sanaladi. Shuningdek, Latviya O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqidagi ishonchli hamkorlaridir. Maʼlumotlarga ko‘ra, 2021 yilda O‘zbekiston va Latviya o‘rtasidagi tashqi savdo aylanmasi hajmi 115 million dollarni tashkil etgan.
Biznes-forumda Latviyadagi “O‘zbekiston savdo uyi”ning imkoniyatlari haqida ham so‘z yuritildi. Shuningdek, forum doirasida B2B formatida ishbilarmonlik uchrashuvlari va “Kelgusi eksport istiqbollari bilan hamkorlik aloqalarini rivojlantirish” mavzusida panel muhokamasi bo‘lib o‘tdi.

30 ЛЕТ И НОВАЯ ГЛАВА В ЭКОНОМИЧЕСКИХ ОТНОШЕНИЯХ МЕЖДУ УЗБЕКИСТАНОМ И ЛАТВИЕЙ
12 текущего года в Риге начала свою работу бизнес-миссия, направленная из Ташкента. Мероприятие организовано Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан при содействии посольства Республики Узбекистан в Латвии. В состав делегации вошли представители различных отраслей Узбекистана. Цель миссии – дальнейшее укрепление сотрудничество в инвестиционной и туристической сферах.
В ходе организованного в Риге бизнес-форума Made in Uzbekistan латвийскими бизнесменам представлена инвестиционная привлекательность Узбекистана, его туристический потенциал, возможности фармацевтической отрасли.
О новых возможностях и реалиях кожевенно-обувной и пушно-меховой отрасли участникам мероприятия рассказало руководство Ассоциации «Узчармсаноат». Сегодня отрасль располагает большим резервом для укрепления сотрудничества и Узбекистан есть что предложить латвийским партнерам.
Для инвесторов доступен широкий спектр льгот и преференций. Также в 11 регионах страны созданы специальные малые промышленные зоны для кожевенно-обувной отрасли со всех должной инфраструктурой и инженерными коммуникациями. Оказывается помощь в установлении кооперационных связей, что способствует оптимизации временных и денежных затрат. Главное, страна располагает необходимой рабочей силой, а также ведет планомерную работу по подготовке высококвалифицированных специалистов.
Для справки: Узбекистан и Латвия в октябре этого года празднуют 30-летие установления дипломатических отношений. За это время было укреплены связи по многим направлениям, в том числе и торгово-экономическим. Наша страна является одним из важнейших партнеров Латвии по сотрудничеству в Центрально-Азиатском регионе. Также и Латвия является одним из важных партнеров Узбекистана в странах Европейского Союза. По данным за 2021 год, объем внешнеторгового оборота между Узбекистаном и Латвией составил 115 млн долларов.
На бизнес-форуме говорили и о возможностях Торгового дома «Узбекистан» в Латвии. Также в рамках форума прошли деловые встречи в формате «B2B» и панельная дискуссия на тему «Развитие кооперационных связей с перспективой дальнейшего экспорта».