“O‘zcharmsanoat” uyushmasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xo‘jayev bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish charm-poyabzal sanoatining bugungi holati va rivojlanish istiqbollariga bag‘ishlandi.
Bugungi kunda Uyushma tarkibida 600 dan ortiq korxona faoliyat yuritadi, jumladan: 55 tasi charm mahsulotlarini ishlab chiqarish korxonalari bo’lsa, 332 ta poyabzal ishlab chiqaruvchi korxona sanaladi. 60 ta charm-attorlik buyumlari ishlab chiqaruvchi korxona mavjud. 64 ta charm kiyim ishlab chiqarish korxonalarida zamonaviy mahsulotlar ishlab chiqariladi.90 ta zamonaviy kushxona respublikamizda faoliyat olib boradi. Uyushma korxonalarining asosiy qismini kichik korxonalar tashkil etadi.
Charm-poyabzal sanoati O‘zbekistonda jadal rivojlanayotgan tarmoqlardan biridir. Agar 2017-yilda sanoat korxonalari tomonidan 18 million dollarlik 17 ta loyiha amalga oshirilib, 800 ta ish o‘rni yaratilgan bo‘lsa, 2021-yilda 202 million dollarlik 112 ta loyiha va 12 mingta yangi ish o‘rni yaratildi. Davlat tomonidan sohaga berilayotgan e’tibor sabab 2026-yilga kelib umumiy qiymati 1 milliard dollardan ortiq boʻlgan 555 ta loyihani amalga oshirish, buning natijasida yana 50 mingta yangi ish o’rni yaratilishi rejalashtirilgan.
Dinamik o'sishni ishlab chiqarish hajmida ham o’z aksini topgan. 2017-yilda 760 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan bo‘lsa, 2021-yilda 4,4 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan. 2026-yilda 18,6 trillion so‘mlik charm-poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Eksport bo'yicha ham o'sish kuzatilmoqda. 2017 yilda tashqi bozorga 105 million dollarlik mahsulot yetkazib berilgan bo`lsa- 2021 yilda bu ko`rsatgich 421 million dollarga yetdi. 2026 yilda esa sanoat korxonalari 1,2 milliard dollarlik mahsulotni eksport qilishi rejalashtirilgan.
Uchrashuvda soha rivojining barcha jihatlari atroflicha tahlil qilindi. Xom ashyoni sifatli xarid qilish, ishlab chiqarish jarayonini optimallashtirish, klasterlar, kichik sanoat zonalarida loyihalarni amalga oshirish masalalari yuzasidan takliflar bildirildi. Shuningdek, mahsulotlar eksportini oshirish, kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash tizimini takomillashtirish, O‘zbekiston korxonalarini ixtisoslashtirilgan xalqaro ko‘rgazmalarda ishtirok etishini qo’llab- quvatlash kabi yo’nalishlar atroflicha muhokama etildi. Sohadagi innovatsion loyihalarni moliyalashtirish, mamlakatimizda savdo markazlari va xorijiy davlatlarda yirik ulgurji markazlar tashkil etish masalalari muhokama qilindi.

В Ассоциации "Узчармсаноат" состоялась встреча с заместителем Премьер-министра – министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан г-ном Жамшидом Ходжаевым. Встреча была посвящена текущему состоянию и перспективам развития кожевенно-обувной отрасли.
Сегодня в составе Ассоциации ведут деятельность более 600 предприятий, в том числе: 55 предприятий по производству кожи; 332 предприятия по производству обуви; 60 предприятий по производству кожгалантерейной продукции; 64 предприятия по производству кожаной одежды; 90 современных скотобоен. Основная часть предприятий Ассоциации являются субъектами малого предпринимательства.
Кожевенно-обувная промышленность является одной из динамично развивающихся отраслей в Узбекистане. Если в 2017 году предприятиями отрасли было реализовано 17 проектов стоимостью 18 млн долларов и создано 800 рабочих мест, то в 2021 году – уже 112 проектов на общую сумму 202 млн долларов и 12 тысяч новых рабочих мест. Благодаря поддержке государства к 2026 году планируется реализовать 555 проектов стоимостью свыше 1 млрд долларов, за счет чего работой будет обеспечено еще 50 тысяч человек.
Динамичный рост показывают и объемы производства. Так, если в 2017 году было выпущено продукции на сумму 760 млрд сумов, то уже в 2021-м - на 4,4 трлн сумов. В 2026 планируется произвести кожевенной и обувной продукции на 18,6 трлн сумов. В части экспорта также наблюдается рост – так в 2017г. на зарубежные рынки поставлено продукции на 105 млн долларов, в 2021г. – на 421 млн долларов, а в 2026г. предприятия отрасли намерены экспортировать товаров на 1,2 млрд долларов.
В ходе встречи были детально проанализированы все аспекты развития отрасли. Были даны предложения по вопросам качественной заготовки сырья, оптимизации производственного процесса, реализации проектов в составе кластеров, в малых промышленных зонах. Кроме того, затронуты темы наращивания экспорта продукции, совершенствования системы подготовки и переподготовки кадров, участия предприятий из Узбекистана в специализированных международных выставках, финансирования инновационных проектов в отрасли, создания торговых центров в стране и крупных оптовых – за рубежом.