Joriy yilning 29 iyun kuni “O'zcharmsanoat” uyushmasi a'zolarining navbatdagi Umumiy yig'ilishi bo'lib o'tdi. Unda Uyushma Boshqaruvi a'zolari, Uyushmaning tegishli tarkibiy tuzilmalar rahbarlari va Uyushma a'zolari - korxonalar ishtirok etdi.
Mazkur Umumiy yig'ilishda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining respublikamiz charm-poyabzal va mo'ynachilik sohalarini rivojlantirish va yanada qo'llab-quvvatlash bo'yicha qabul qilingan qarorlari, shuningdek Vazirlar Mahkamasining tegishli topshiriqlariga asosan 2021 yilda amalga oshirilgan ishlar natijalari, yo'l qo'yilgan kamchiliklar, 2022 yildagi ustuvor vazifalar va boshqa masalalar ko'rib chiqildi.
Xususan charm-poyabzal va mo'ynachilik sohalarida 2021 yil yakunlari bilan ishlab chiqarish, investisiya, maxalliylashtirish va eksport bo'yicha belgilangan barcha maqsadli ko'rsatkichlar ta'minlanganligi qayd etildi. Jumladan
2021 yilda:
birinchi – 4,4 trln. so'mlik yoki o'tgan yilga nisbatan 121,0 foizga ko'proq sanoat mahsulotlari ishlab chiqarildi.
Jumladan, charm mahsulotlari 1,6 mlrd.kv.dm. (110,8 foiz), poyabzal mahsulotlari 115,0 mln.juft (108,7 foiz), charm-attorlik mahsulotlari 102,0 mlrd.so'm (110,0 foiz);
ikkinchi – barcha manbalar hisobidan davlat investisiya dasturiga asosan 28 ta loyiha doirasida 125,4 mln.dollar investisiya mablag'lari o'zlashtirildi (prognozga nisbatan – 105,8 foiz), shundan, 56,08 mln.dollari (11 ta loyiha) to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investisiyalar;
2021 yil yakuniga ko'ra jami 202,0 mln.dollarlik 112 ta loyihalar ishga tushirildi. Shundan 36,0 mln.dollarlik 9 tasi davlat investisiya dasturi (O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 28 dkabrdagi PQ-4937-son qarori) doirasida hamda 166,0 mln.dollarlik 103 ta hududiy loyihalar. Natijada 11 120 ta yangi ish o'rinlari yaratildi.
Amalga oshirilgan loyihalar hisobidan 770 ming bosh chorva mollarini so'yish (zamonaviy kushxonalar), 500 mln.kv.dm charm mahsulotlari, 26,5 mln.juft turli poyabzallar va poyabzal tag qismlari, 3,5 mln.dona charm-attorlik mahsulotlari, 16,1 ming tonna yelim, EVA granula va PVX suyuqligi, 8,7 ming tonna jun mahsulotlari va 440 ming dona qorako'l mahsulotlari ishlab chiqarish bo'yicha qo'shimcha quvvatlar yaratildi.
uchinchi – mahalliylashtirish dasturi doirasida 38 ta loyihalar amalga oshirilishi hisobiga 74 mlrd.so'mlik mahsulotlar ishlab chiqarilishiga erishildi;
to'rtinchi – 419 mln.dollarlik mahsulotlar eksport qilinishi belgilangan bo'lib, ushbu ko'rsatkich 420,6 mln. dollarga (100,3 foiz) bajarildi.
2021 yilda sohaning eksport geografiyasiga Avstriya, Fransiya, Germaniya, BAA, AQSH, Isroil va Misr kabi davlatlar qo'shilgani holda soha mahsulotlari eksport qilinayotgan davlatlar soni 40 taga yetdi.
Mazkur yig'ilishda shuningdek 2022 yil uchun ustuvor vazifalar belgilab olindi. Jumladan O'zbekiston Respublikasi Prezidentining “Charm-poyabzal va mo'ynachilik sohalarida tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni qo'llab-quvvatlashga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida” 2022 yil 26 fevraldagi PQ-143-son qarori ijrosini so'zsiz ta'minlash, shuningdek 2022 yil uchun ishlab chiqarish, investisiya va eksport bo'yicha maqsadli ko'rsatkichlarga erishilishini ta'minlash bo'yicha amalga oshirilishi lozim bo'lgan ustuvor vazifalar belgilab olindi.
Joriy yilning 25-27 may kunlari Toshkent shahrida Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan hamkorlikda o'tkazilgan va dunyoning 30 ga yaqin mamlakatidan 70 dan ortiq xorijiy kompaniyalar va tashkilotlar, 100 ga yaqin mahalliy korxonalarning 4 000 dan ortiq turdagi mahsulotlari namoyish maydoni bo'lgan “UzCharmExpo-2022” 12-xalqaro ko'rgazma-yarmarkasi samarali tashkil etilganligi, unda qariyb 50 mln. AQSH dollariga teng eksport bitimlariga va 35 mln. AQSH dollari miqdoridagi dastlabki investisiya kelishuvlariga erishilganligi alohida ta'kidlab o'tildi.
Shu bilan birga 2022 yilning 12-14 oktabr kunlari “UzCharmExpo-2022” 13-Xalqaro charm, poyabzal, attorlik, mo'yna va jun mahsulotlari ko'rgazma-yarmarkasini tashkil etish bilan bog'liq barcha masalalar muhokama etildi.
Yuqorida belgilab olingan barcha ustuvor vazifalarni amalga oshirishda Uyushma tomonidan:
sohadagi charm-poyabzal va mo'ynachilik mahsulotlari ishlab chiqaradigan va eksport qiladigan barcha korxonalar bilan korxonabay ishlashni tashkil etish;
sohadagi barcha korxonalarning ishlab chiqarish jarayonida yuzaga kelgan muammolarini zudlik bilan hal etish choralarini ko'rish;
soha korxonalariga xorijiy investisiyalarni va zamonaviy texnologiyalarni olib kelish;
soha korxonalari uchun mahalliy va xorijiy davlatlarda ko'rgazma yarmarkalar tashkil etib berish;
soha korxonalari mahsulotlarini xorijiy davlatlarda ro'yxatdan o'tkazish va sertifikatlash;
soha korxonalari mahsulotlarini xorijiy davlatlarda sotishni tashkil etish uchun savdo uylarini tashkil etishda doimiy yordam ko'rsatish ishlarini davom ettirish belgilab olindi.
Kun tartibi bo'yicha barcha masalalar yuzasidan “O'zcharmsanoat” uyushmasi mas'ullarining hisobotlari tinglandi va uyushma a'zolari-korxonalarni qiziqtirgan barcha savollarga javob berildi. Bunda 10 dan ortiq masalalar yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.

29 июня текущего года состоялось очередное общее собрание членов Ассоциации «Узчармсаноат». В нем приняли участие члены Правления, руководители структурных подразделений Ассоциации и предприятия, входящие в ее состав.
В ходе собрания были рассмотрены итоги деятельности в 2021 году, исполнение задач, поставленных в Постановлениях Президента и Кабинета Министров в части развития кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслей. Кроме того, рассмотрены были первоочередные задачи на 2022 год.
В частности, было отмечено, что к концу 2021 года достигнуты все установленные целевые показатели по производству, инвестициям, локализации и экспорту в кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслях.
Так, в 2021 году было произведено промышленной продукции на 4,4 трлн сумов или на 121,0% больше по сравнению с прошлым годом. В том числе, изделий из кожи – 1,6 млрд кв дм (110,8%), обувных изделий – 115,0 млн пар (108,7%), кожгалантереи – 102,0 млрд сумов (110,0%).
Также в 2021 году по 28 проектам государственной инвестиционной программы за счет всех источников освоено инвестиций на 125,4 млн долларов (105,8% к прогнозу), из них прямые иностранные инвестиции – 56,08 млн долларов (11 проектов).
К концу прошлого года запущено 112 проектов на общую сумму 202,0 млн долларов. 9 из них на сумму 36,0 млн долларов США были созданы в рамках государственной инвестиционной программы (Постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-4937 от 28 декабря 2020 года). Кроме того, за счет освоения 166,0 млн долларов США были реализованы 103 региональных проекта. В результате было создано 11 120 новых рабочих мест.
Реализованные проекты позволили создать дополнительные мощности. В частности, современные предприятия по убою 770 тыс. голов скота, производству 500 млн кв дм кожи, 26,5 млн пар различной обуви и обувных подошв, 3,5 млн штук кожгалантерейных изделий, 16,1 тонн клея, гранул ЭВА и жидкого ПВХ, 8,7 тыс. тонн шерстяных изделий и 440 тыс. штук каракулевых изделий.
В ходе собрания отмечалось, что в 2021 году за счет реализации 38 проектов в рамках программы локализации была произведена продукция на 74 млрд сумов.
Что касается экспорта, то здесь показатели также превысили прогнозные, составив 420,6 млн. долларов (100,3%). География поставок в прошлом году расширилась, включив в том числе такие страны как Австрия, Франция, Германия, ОАЭ, США, Израиль и Египет. Таким образом, количество стран-импортеров узбекской кожевенно-обувной и пушно-меховой продукции достигло 40.
В рамках собрания также были определены приоритетные задачи на 2022 год. В том числе, безусловное обеспечение выполнения Постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по поддержке производства готовой продукции в кожевенно-обувной и пушно-меховой промышленности» №ПП-143 от 26 февраля 2022 года. Также отмечалась важность неукоснительного достижения целевых показателей по производству, инвестициям и экспорту.
На собрании отмечалось, что 25-27 мая в Ташкенте в сотрудничестве с Министерством инвестиций и внешней торговли была эффективно организована выставка UzСharmExpo-2022, в которой приняли участие 70 иностранных компаний и организаций из 30 стран мира. В рамках экспозиции представлено было более 4 000 наименований продукции от 100 местных предприятий. Мероприятие превратилось в успешную бизнес-площадку для подписания экспортных контрактов на сумму свыше 50 млн долларов и заключению первичных инвестиционных договоренностей на сумму более 35 млн долларов.
Вместе с тем, были рассмотрены вопросы и поставлены задачи по организации 13-й Международной выставки-ярмарки кожи, обуви, кожгалантереи, меховых и шерстяных изделий «UzCharmExpo-2022», которая пройдет 12-14 октября текущего года.
Исходя из вышеуказанного, определены следующие задачи:
- организация непосредственного делового сотрудничества со всеми предприятиями, производящими и экспортирующими кожевенно-обувную и пушно-меховую продукцию;
- принятие мер по незамедлительному решению у всех предприятий отрасли проблем, возникших в процессе производства;
- привлечение иностранных инвестиций и современных технологий на предприятия отрасли;
- организация выставочных ярмарок для предприятий отрасли в стране и за рубежом;
- регистрация и сертификация продукции предприятий отрасли в зарубежных странах;
- продолжение работы по оказанию постоянной помощи предприятиям в части организации торговых домов для сбыта продукции в зарубежных странах.
По всем вопросам повестки дня были заслушаны отчеты специалистов ассоциации, даны ответы на все вопросы предприятий. Соответствующие решения приняты по более чем 10 вопросам.