XARIDORLAR PORTFELI KENGAYMOQDA
“O‘zcharmsanoat” uyushmasida Rossiyaning taniqli bolalar kiyimlarini ishlab chiqaruvchi “Smena” kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muloqotning asosiy mavzusi hamkorlikda bolalar poyabzallarini ishlab chiqarish masalasi bo‘ldi.
85 yilldan ortiq tarixga ega kompaniya o‘z mahsulotlarini “Bolalar dunyosi” do‘konlar tarmog‘i hamda boshqa yirik savdo nuqtalariga, o‘z do‘konlari va to‘g‘ridan-to‘g‘ri maktablarga yetkazib beradi. Shuningdek, kompaniya mahsulotlari xorijga ham eksport qilinadi. Har yili “Smena” xaridorlarga yuqori texnologiyali materiallar va tabiiy toladan tayyorlangan 300 dan ortiq turdagi yangi modellarni taqdim etadi. So‘ngi yillarda kompaniya kolleksiyalarida kunlik bolalar kiymlari ham kengaydi.
Uchrashuvda ta’kidlanganidek, kompaniya bugungi kunda savdo tarmoqlariga bolalar poyabzalini ham yetkazib bermoqda. Bolalar poyabzallarini xarid qilish bo‘yicha “Smena” O‘zbekistonni ishonchli hamkor va eksport geografiyasining ustuvor yo‘nalishlari qatoriga kiritgan. O‘z navbatida, Uyushma rahbariyati Rossiya kompaniyasiga biznesda hamkorlarlik qilish niyatida bo‘lgan korxonalar haqida ma’lumot berdi. Xususan, uchrashuvda Namangandagi “Bezone Leather” va Andijondagi “Clasica Shoes International” o‘z mahsulotlarini taqdim etdi. Hamkorlikning istiqbollari muhokama qilindi.
Rossiya brendi o‘zbek ishlab chiqaruvchilaridan “White Label” tizimi bo‘yicha maktab poyabzallarining kichik partiyasini sotib olishni va Rossiya bozorlarida joylashtirishni rejalashtirmoqda. Kelgusida buyurtmalar hajmini 30-50 ming juftga yetkazish rejalashtirilgan.

РАСШИРЯЯ ПОРТФЕЛЬ ЗАКАЗЧИКОВ
В Ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с представителями известного российского производителя детской одежды «СМЕНА». Диалог был посвящен сотрудничеству в области производства детской обуви.
Компания с более чем 85-летней историей поставляет свои коллекции в сеть магазинов «Детский Мир» и другие крупные торговые сети, собственные магазины и напрямую школам, а также экспортирует продукцию за рубеж. Ежегодно «СМЕНА» представляет покупателям более 300 новых моделей школьной одежды, выполненных из высокотехнологичных материалов с большим содержанием натуральных волокон, кроме того в ассортименте компании в последние годы все чаще появляется и повседневная детская одежда.
Как отмечалось в ходе встречи компания также поставляет на рынки детскую обувь. В этом плане среди приоритетных локаций для расширения географии экспорта «СМЕНА» рассматривает Узбекистан. В свою очередь, руководство Ассоциации проинформировало россиян о предприятиях, которые потенциально могут выступить бинес-партнерами. В частности, речь шла о таких компаниях, как наманганский Bezone Leather и андижанский Clasica Shoes International, которые для наглядности презентовали на встрече свою продукцию.
Российский бренд планирует для начала закупить небольшую партию школьной обуви у узбекских производителей по системе White Label с дальнейшим ее размещением в российских маркетплейсах. В перспективе объемы заказов планируется увеличить до 30-50 тысяч пар.