“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi hamda Rossiyaning “Dekos” kompaniyasi bilan mamlakatimizda tabbiy va sunniy charmdan foydalangan xolda charm-attorlik buyumlarini ishlab chiqaruvchi yangi korxonani ochish boʻyicha uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Muloqotda  uyushma rahbariyati mamlakatimizda xorijiy investorlarga yaratilgan sharoit va imkoniyatlar, erkin iqtisodiy zonalar va eksportyor korxonalarga davlat tomonidan berilayotgan imtiyozlar xususida batafsil maʼlumot berdi.
Oʻz navbatida “Dekos” kompaniyasi Oʻzbekistonda biznesni yoʻlga qoʻyish  uchun hukumat tomonidan yetarlicha imkoniyatlar yaratilganini qayd etdi. Kompaniya rahbari  Aleksandr Sinyakov respublikamiz hududlari jumlandan, Toshkent shahri, Namangan va Fargʻona vilyaotlarida boʻlib, charm-poyabzal va charm-attorlik buyumlarini ishlab chiqaruvchi korxonalariga tashrif buyurdi. Ishlab chiqarish jarayonlari  hamda tayyor mahsulotlar bilan yaqindan tanishdi.
Maʼlumot oʻrnida qayd etish kerak, “Dekos” kompaniyasi “Rellecon” brendi ostida tabbiy va suniy charmdan charm-attorlik buyumlarini ishlab chiqaradi.
Muloqot davomida Rossiya kompaniyasi Oʻzbekistonda yangi korxona ochish boʻyicha tashabbus bildirdi. Mazkur korxonada sifatli va eksportga yoʻnaltirilgan charm-attorlik buyumlari ishlab chiqariladi. Shuningdek, Rossiyalik mutaxasisslar ishtirokida mahalliy kadrlarni malakasini oshirish boʻyicha ishlar amalga oshiriladi.
Uchrashuv yakunida yangi korxonani ochish boʻyicha zarur boʻlgan tashkiliy va amaliy maslalar atroflicha muhokama etildi.

В УЗБЕКИСТАНЕ БУДУТ ПРОИЗВОДИТЬ ИЗДЕЛИЯ ИЗ КОЖИ ПОД БРЕНДОМ PELLECON
В Ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с российской компанией «Декос». На переговорах были обсуждены вопросы организации в Узбекистане нового совместного предприятия по производству кожгалантереи с использованием натуральной и искусственной кожи.
В ходе встречи руководство Ассоциации подробно проинформировало гостей об условиях и возможностях, созданных в нашей стране для иностранных инвесторов, свободных экономических зонах и льготах, предоставляемых государством предприятиям-экспортерам.
С бизнес-климатом в нашей стране представители компании "Декос" смогли ознакомится и на местах. Глава компании Александр Синяков посетил регионы страны, в том числе Ташкентскую, Наманганскую и Ферганскую области. В ходе своего визита, он побывал на предприятиях по производству кожаной обуви и кожгалантереи, ознакомился с производственными процессами и готовой продукцией.
Стоит отметить, что компания "Декос" производит кожгалантерею из натуральной и искусственной кожи под торговой маркой Pellecon.
В ходе переговоров гости заявили об инициативе по открытию нового предприятия в Узбекистане. Здесь будут производиться качественные и ориентированные на экспорт изделия из кожи, а российские специалисты проведут работу по повышению квалификации местного персонала.
В завершение встречи были подробно обсуждены необходимые организационные и практические вопросы по открытию нового СП.